Żywiecczyzna24.net » III Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej
III Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej
2015-08-04, 08:22 • czytano 1135 razy
W dniach 8-9 sierpnia 2015 r. odbędzie się III Festiwal Ciemnego Nieba, czyli pokazy i obserwacje astronomiczne przy muzyce, poświęcone w głównej mierze meteorom z roju Perseidy oraz popularyzacji tzw. ekologii nocy. Impreza nawiązuje tym samym do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła 2015.

Festiwal Ciemnego Nieba to nie tylko same obserwacje chronionego w tym regionie przed sztucznym światłem nocnego nieba, ale i spotkanie z muzyką na żywo pod gwiazdami. W tym roku gościć będą twórcy takich gatunków muzyki jak ambient, jazz czy chillout, którzy wykonają koncert podczas kulminacyjnej obserwacji z 8 na 9 sierpnia 2015 r. Festiwalowi będą również towarzyszyć inne atrakcje jak np. możliwość zwiedzania nowo powstałego Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły, tradycyjne seanse o ochronie ciemnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050, czy też bieg na Miejsce Obserwacyjne nr 20, skąd prowadzona będzie później obserwacja Perseidów czy zjawiska odkrycia gwiazdy Aldebaran przez Ksieżyc!

Na Festiwalu będzie także okazja spotkania pasjonatów astronomii i działaczy na rzecz tzw. ekologii nocy, a więc działań zmierzających do redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, które z roku na rok zwiększa się w zastraszającym tempie z powodu nieprawidłowych lamp jakie montujemy sobie nieświadomie wokół domów, czy też na ulicach naszych miejscowości. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że oświetlenie typu LED ("zimne") lub oprawy z wypukłym kloszem może nie tylko rozświetlać nocne niebo uniemożliwiając tym samym prowadzenie obserwacji astronomicznych, ale i powodować rozwój niektórych chorób nowotworowych czy też wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze lub zaburzać nocne ekosystemy roślin i zwierząt! Zjawisko to zwane powszechnie na świecie jako "light pollution" jest zmorą naszych czasów i zależy tylko od decyzji jakie podejmujemy kupując lub montując urządzenia oświetleniowe. Festiwal Ciemnego Nieba ma temu zaradzić, aby rosła świadomość problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem w polskim społeczeństwie. Uczestnicy Festiwalu będą mogli zasięgnąć bezpłatnej porady specjalistów w zakresie prawidłowego oświetlenia przyjaznego nocnemu środowisku, pobrać ulotki z prawidłowymi i nieprawidłowymi typami oświetlenia, a nawet otrzymać pomoc w opracowaniu pisma w sprawie interwencji o uciążliwą lampę w ich otoczeniu. Sopotnia Wielka jest jednym z najlepszych tego typu przykładów w naszym kraju, gdzie powstał pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba we współpracy organizacji pozarządowych z Gminą Jeleśnia.

Kulminacyjnym wydarzeniem III Festiwalu Ciemnego Nieba, będzie otwarta obserwacja astronomiczna dla szerokiego grona odbiorców, poświęcona teleskopowym obiektom głębokiego kosmosu jak i wizualne obserwacje spadających gwiazd, czyli meteorów z roju Perseidy przy "kosmicznej muzyce" na żywo (początek koncertu o godz. 23:00). Będzie także okazja do obserwacji rzadkiego zjawiska zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, a dokładnie samej fazy odkrycia gwiazdy przy ciemnym brzegu tarczy naszego naturalnego satelity. Do dyspozycji uczestników będą m.in. Mobilne Obserwatorium, teleskopy, lunety i lornetki, a nawet stanowiska do obserwacji w pozycji leżącej w postaci łóżek polowych (po wcześniejszej rezerwacji). Można także zabrać własne leżaki lub karimaty oraz koniecznie ciepłą odzież i latarki tylko ze światłem czerwonym, które mniej podrażnia nasze oczy w ciemności. Zapraszamy także do zabrania swoich lunet, teleskopów czy lornetek, a miłośników spadających gwiazd zachęcamy do pobrania z pojazdu specjalnego - Mobilnego Obserwatorium, mapek nocnego nieba i/lub formularzy, które pomogą w obserwacjach meteorów (na miejscu przed obserwacją).
W przypadku pochmurnego nieba będzie można wysłuchać samego koncertu muzyki na żywo na pokładzie jedynej w swoim rodzaju Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. Tłem będzie oryginalny obraz Ziemi widzianej z orbity, przesyłany na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Bilety na seanse do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w kwocie 10zł./os. (liczba miejsc ograniczona!). Początek koncertu o godz. 23:00.

Wydarzenia Festiwalu Ciemnego Nieba będą także kontynuowane w następne dni aż do 11 sierpnia, dlatego też jeśli pogoda nie dopisze w ww. weekend, można również wybrać się na bezpłatne obserwacje ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP w kolejne noce lub wieczory (wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa). 9 i 10 sierpnia na wypadek niepogody zapraszamy serdecznie na wirtualną obserwację astronomiczną nad podświetlaną makietą Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0. Seanse odbywać się będą o godz. 22:00. Wstęp 10zł./os.
Szczegółowe informacje i program III Festiwalu Ciemnego Nieba można znaleźć na stronach www.polaris.org.pl oraz www.ciemneniebo.pl
Zapraszamy do udziału zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane.

Julia Nawalkowska
koordynatorka w Stowarzyszeniu POLARIS-OPPGaleria:
Podziel się informacją, udostępnij wpis znajomym:
Skomentuj, podziel się swoją opinią, napisz co o tym myślisz:
Najnowsze aktualności, wydarzenia na Żywiecczyzna24.net

Koncert Trzech Tenorów

Zapraszamy Państwa na wspaniałe widowisko muzyczne - Koncert Trzech Tenorów, który odbędzie się już 6 lutego 2017 (Poniedziałek) o godzinie 18:30 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Wyniki 6. kolejki ŻALPN - 28 i 29 maja 2016

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy wyniki 6. kolejki Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, turnieje rozegrały się w dniach 28 i 29 maja.

Policjanci na II Pikniku Rodzinnym w Międzybrodziu Żywieckim

Policjanci z żywieckiej komendy wzięli udział w "II Pikniku Rodzinnym", który odbył się wczoraj w Międzybrodziu Żywieckim. W czasie imprezy stróże prawa zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakc...

Męskie Granie 2016 - w sierpniu po raz siódmy!

Jedyne w swoim rodzaju wydarzenie powraca. Przed nami siódma już trasa koncertowa Męskie Granie. Tegoroczną edycję Żywiec - wyłączny sponsor wydarzenia - dedykuje wszystkim, którzy żyją muzyką. Fanów...

Zobacz produkt na żywo - nowa usługa Media Expert

Sieć Media Expert wprowadza innowacyjną usługę dla klientów sklepu internetowego. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu, dzięki transmisji on-line można obejrzeć produkt na ekranie swojego komputera i...

Antoni Szlagor uniewinniony od zarzutu współpracy z SB

Wczoraj przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach odbyła się rozprawa odwoławcza, w trakcie której Sąd II instancji podtrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego z 10 grudnia 2015 roku, uniewinniające burm...

Licealistka zafascynowana twórczością Van Gogha - sukces młodej artystki

Na XIV Międzynarodowe Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży VINCENT VAN GOGH Z PĘDZLEM WŚRÓD GWIAZD (14th International Biennial of Children & Youth Creativity VINCENT VAN GOGH WITH THE BRUSH AM...

Żywiec z lotu ptaka - wspólny projekt Alfacam i Kajetana Masteli

Alfacam użył swojego drona do wykonania sporej serii zdjęć w wysokiej rozdzielczości, Kajetan stworzył z nich 200-megapikselową panoramę! Efekt? Zobaczcie sami!

Znamy już Mistrza i Wicemistrza Podbeskidzkiej Ręcznej

Po turnieju w pod żywieckich Gilowicach, wyłonione zostały wicemistrzynie tegorocznego sezonu Podbeskidzkiej Ligi Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt.

Fotoreportaż z I-ego Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Lipowej

250 - tyle osób wzięło udział w I Rodzinnym Rajdzie Rowerowym organizowanym w Lipowej w niedzielę 22 maja. Poniżej prezentujemy zdjęcia Kajetana Masteli - jednego ze współorganizatorów Rajdu.

zobacz wszystkie
Pogoda:
Najczęściej czytane ...
Firmy i Miejsca: