Żywiecczyzna24.net » Wernisaż wystawy poplenerowej Raj na Połomiu

Wernisaż wystawy poplenerowej Raj na Połomiu

2016-05-03, 12:20 • czytano 645 razy
7 maja 2016 (Sobota) o godzinie 15.00 na Starym Zamku w Żywcu będzie miał miejsce wernisaż wystawy poplenerowej Raj na Połomiu.

Konrad Krzyżanowski w 1906r. zaprosił do Istebnej grupę młodych artystów. Owocem tego spotkania był szereg prac o różnej tematyce. Cisza, spokój i zupełnie inne tempo życia które tętni z tego miejsca, pozwoliło uczestnikom na głębszą refleksje nad swoją pracą twórczą. Plener ten był dla wielu bardzo istotny. Jak pisze Andrzej Borowski we wstępie do Katalogu towarzyszącemu wystawie (...) litewski kompozytor Mikołaj Konstanty Ciurlionis, czas pleneru spędzał bardzo pracowicie, zarówno malarsko jak i kompozytorsko. Powstał wówczas szkicownik do cyklu obrazów pt. "Znaki Zodiaku" i materiał do poematu symfonicznego pt. "Morze". Były to bardzo ważne dzieła w całej twórczości artysty.

110 lat po słynnym plenerze Krzyżanowskiego, z inicjatywy Andrzeja Borowskiego i Dariusza Hrybika wybitni artyści już po raz kolejny spotykają się w Istebnej. W przepięknej scenerii Istebniańskich lasów, grupa artystów, połączona wspólną pasją zaczyna oddychać tym samym powietrzem. Dystansuje się od zgiełku życia codziennego, zaczyna dostrzegać to co niezauważalne. Podczas pleneru trwają zagorzałe dyskusje, rodzą się pomysły, często zmienia się perspektywa postrzegania świata. Tak jak wspomniany litewski uczestnik pleneru sprzed 110 laty który opuszczał Istebną, bynajmniej nie z bagażem pełnym gotowych skończonych dzieł - tylko pełen zanotowanych i naszkicowanych wrażeń, które stanowiły ważny element w jego twórczości. Tak i dziś artyści uczestniczący w plenerze Raj na Połomiu wracają pełni energii dopełnieni świeżym spojrzeniem na otaczający świat.

Chcąc docenić uczestników Istebniańskiego pleneru, na Starym Zamku w Żywcu odbędzie się wystawa poplenerowa artystów z zeszłorocznej edycji Raju na Połomiu.

Zostaną zaprezentowane dzieła takich wybitnych twórców:
1. Anita Baenisch-Juda
2. Andrzej Borowski
3. Eleanora Bubashkina
4. Stanisław Chomiczewski
5. Anna Jagodová
6. Andrzej Kacperek
7. Małgorzata Kacperek
8. Tomasz Klimczyk
9. Paweł Kotowicz
10. Tomasz Krawczyk
11. Monika Krzakiewicz
12. Adam Marczukiewicz
13. Halina Nowicka
14. Kaja Solecka
15. Halina Tymusz
16. Katarzyna Zawierucha

O randze zaprezentowanego dorobku twórczego świadczy fakt objęcia wystawy Honorowym Patronatem przez: Jego Magnificencje Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. Stanisława Tabisza, Starostę Żywieckiego Andrzeja Kalate, Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora oraz Fundacje Muzeum Wojciecha Weissa.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 maja 2016 (Sobota) o godzinie 15.00 w Muzeum Miejskim w Żywcu w Starym Zamku. Podczas otwarcia będą obecni wszyscy artyści których prace zostaną zaprezentowane na wystawie. Wydarzeniu będzie towarzyszył katalog, opracowany przez Kaję Solecką i Andrzeja Borowskiego.

Oprócz wystawy poplenerowej Raj na Połomiu 2015, zaskoczeniem dla odwiedzających wernisaż będą dopełniające wystawę dzieła zainspirowane grecką wyspą Syros.

Tekst: Aleksander Pyrzyk i Andrzej Borowski

Wpis z katalogu powiązany z tą informacją:

Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek

Kultura Rozrywka Zabytki

Dane kontaktowe:

ul. Zamkowa 2

34-300 Żywiec

telefon: (33) 861-21-24

muzeum-zywiec.pl

e-mail: muzeumzywiec@interia.pl

 

Godziny otwarcia:

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobotaNiedziela
9:00-17:009:00-17:009:00-17:009:00-17:009:00-17:0010:00-16:0010:00-16:00
Podziel się informacją, udostępnij wpis znajomym:
Skomentuj, podziel się swoją opinią, napisz co o tym myślisz:
Najnowsze aktualności, wydarzenia na Żywiecczyzna24.net

Koncert Trzech Tenorów

Zapraszamy Państwa na wspaniałe widowisko muzyczne - Koncert Trzech Tenorów, który odbędzie się już 6 lutego 2017 (Poniedziałek) o godzinie 18:30 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Wyniki 6. kolejki ŻALPN - 28 i 29 maja 2016

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy wyniki 6. kolejki Żywieckiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, turnieje rozegrały się w dniach 28 i 29 maja.

Policjanci na II Pikniku Rodzinnym w Międzybrodziu Żywieckim

Policjanci z żywieckiej komendy wzięli udział w "II Pikniku Rodzinnym", który odbył się wczoraj w Międzybrodziu Żywieckim. W czasie imprezy stróże prawa zapewnili uczestnikom mnóstwo atrakc...

Męskie Granie 2016 - w sierpniu po raz siódmy!

Jedyne w swoim rodzaju wydarzenie powraca. Przed nami siódma już trasa koncertowa Męskie Granie. Tegoroczną edycję Żywiec - wyłączny sponsor wydarzenia - dedykuje wszystkim, którzy żyją muzyką. Fanów...

Zobacz produkt na żywo - nowa usługa Media Expert

Sieć Media Expert wprowadza innowacyjną usługę dla klientów sklepu internetowego. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu, dzięki transmisji on-line można obejrzeć produkt na ekranie swojego komputera i...

Antoni Szlagor uniewinniony od zarzutu współpracy z SB

Wczoraj przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach odbyła się rozprawa odwoławcza, w trakcie której Sąd II instancji podtrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego z 10 grudnia 2015 roku, uniewinniające burm...

Licealistka zafascynowana twórczością Van Gogha - sukces młodej artystki

Na XIV Międzynarodowe Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży VINCENT VAN GOGH Z PĘDZLEM WŚRÓD GWIAZD (14th International Biennial of Children & Youth Creativity VINCENT VAN GOGH WITH THE BRUSH AM...

Żywiec z lotu ptaka - wspólny projekt Alfacam i Kajetana Masteli

Alfacam użył swojego drona do wykonania sporej serii zdjęć w wysokiej rozdzielczości, Kajetan stworzył z nich 200-megapikselową panoramę! Efekt? Zobaczcie sami!

Znamy już Mistrza i Wicemistrza Podbeskidzkiej Ręcznej

Po turnieju w pod żywieckich Gilowicach, wyłonione zostały wicemistrzynie tegorocznego sezonu Podbeskidzkiej Ligi Amatorskiej Piłki Ręcznej Dziewcząt.

Fotoreportaż z I-ego Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Lipowej

250 - tyle osób wzięło udział w I Rodzinnym Rajdzie Rowerowym organizowanym w Lipowej w niedzielę 22 maja. Poniżej prezentujemy zdjęcia Kajetana Masteli - jednego ze współorganizatorów Rajdu.

zobacz wszystkie
Pogoda:
Najczęściej czytane ...
Firmy i Miejsca: